Filozofia jujitsu


Wpływ umysłowych aspektów ju-jitsu na codzienne życie człowieka może być bardzo duży. Wraz z czasem, jaki poświęcamy na studiowanie i trenowanie ju-jitsu, angażujemy się także psychicznie. W ju-jitsu student może kontrolować ki przeciwnika – jest to energia wewnętrzna, taki wewnętrzny duch, siła napędowa, centrum energetyczne, czy jak to nazwiecie. Jeśli przeciwnik poświęca się jakiemuś działaniu, angażuje w to swoją ki, jego ki jest skierowane właśnie w kierunku, w jakim on zaangażował siłę/pęd. Świadomy student jest w stanie skontrolować tę energię (niejako wkraczamy tu na pole aikido). O ki jednak napiszę dalej, bo jest o czym pisać, teraz zajmę się kontynuacją tematu – filozofią ju-jitsu.

Jednym z kilku czynników.

Student, który nauczany jest ju-jitsu musi być uświadomiony, że ju-jitsu jako sztuka nie kładzie nacisku na przemoc. Człowiek, który jj trenuje, ma o wiele większą szansę skutecznej samoobrony na ulicy – co podkreślam, samoobrony. Podejmując obronę własnej osoby bądź innej, która znalazła się w niebezpieczeństwie, student musi być świadomy tego, że może zostać zraniony, zabity; również tego, że może zadawać ból przeciwnikowi, umiejętnie go kontrolować – aby agresora obezwładnić, nie zabić. Ty, jako ktoś, kto jest zaangażowany w naukę sztuki walki, jesteś pewien swoich umiejętności – posiadasz je większe, niż zwykły, szary człowiek. Jeżeli jednak nie ma takiej potrzeby, nie musisz tego udowadniać – walka wskazuje na fakt, iż wszystkie inne logiczne i racjonalne środki rozwiązania danego sporu zawiodły; pozbawia ona człowieczeństwa i wskazuje, że rozum oraz inteligencja tym razem przegrały.

Filozofią jujitsu możemy również nazwać „teorię ruchu po okręgu”. Odkrywając ją zrozumiesz, że wszystko porusza się po okrężnym torze – jest to fizyczny aspekt jj, który postaram się opisać dalej.

Jest także jeszcze inny aspekt. Gdy będziesz poznawał jujitsu jako metodę do samoobrony – poznasz, jak się obronić przed atakami. Jednak gdy będziesz w stanie spojżeć na ju-jitsu jako sztukę, formę relaksu, samodoskonalenia i uzyskania spokoju swojego bojowego ducha – możesz osiągnąć znacznie więcej. Wiedzieć wtedy będziesz, dlaczego właśnie teraz jednak zrezygnować z wykonania danej techniki, zamiast uparcie – i niejako mechanicznie – pchać do przodu. Zrozumienie połączone z umiejętnościami dają dużo więcej, niż same umiejętności. Sztuki takie, jak jujitsu, opierają się na zasadzie ciągłości – możesz modyfikować techniki tak, aby niejako dopasować je do poprzednio wykonanych, tworząc ich serię.

Ju-jitsu uczy także cierpliwości. Samo nauczenie się techniki i próby uczenia się dalszych nie zda się na wielę – musisz cały czas podtrzymywać swoje umiejętności z każdego zakresu.

I ostatecznie – zrozumienie jujitsu pozwoli Ci zrozumieć także, że możesz osiągnąć większą kontrolę nad środowiskiem, będziesz potrafił więcej rzeczy zaakceptować. Rozwiniesz poczucie swojej pewności, ale i pokory – nie zawsze mięśnie muszą przezwyciężać mózg, a właściwie – nie muszą tego robić nigdy, jak również samokontrolę, zrozumiesz własne możliwości. O ile zechcesz, poznasz dużo więcej aspektów tej sztuki.