Historia Ju-Jitsu w Japonii

Według tradycji jujutsu było najważniejszą sztuką walki samurajów. Powstanie japońskiego jiu-jitsu związane jest z formowaniem się kasty samurajów, czyli starożytnych japońskich rycerzy, których obecnie kojarzymy jedynie z walkami na miecze. Jednak samuraje, gdy nie byli już w stanie podołać przeciwnikowi walcząc za pomocą miecza, przechodzili do walki wręcz. Walka wręcz była dla nich taką samą bronią jak miecz. Wojowników ćwiczono już od wczesnych lat życia, aby opanowali techniki zakładania dźwigni na ręce i łamania kości. W czasach starożytnych celem walki było zabicie przeciwnika, dlatego też rycerze cenili sobie umiejętności walki bez broni tak samo, a nawet bardziej, niż przy jej użyciu.

Na początku XVII wieku, po zakończeniu wojen domowych, idea walki zabijania przestała być potrzeba ze względu na brak potencjalnego przeciwnika. W tym czasie wzrosło zatem znaczenie różnych systemów walki bez użycia broni.

W XIX wieku nastąpił rozwój jiu-jitsu w wielu szkołach. Powstało około 700 szkół, w których uczono tajników tej sztuki walki. Szkoły te nadal kładły nacisk na pokonanie przeciwnika, jednak celem nie było jego zabicie, tylko unieszkodliwienie. Ponadto szkoły te uczyły samoobrony, umiejętności rozwiązywania sporów, a z biegiem czasu zaczęły przekazywać myśli filozoficzne. Z czasem coraz większy nacisk zaczęto kłaść na sztukę samoobrony, która stała się hasłem jiu-jitsu: „ustąp aby zwyciężyć”.

U schyłku XIX wieku większą uwagę ludności zaczęły skupiać nowości z Zachodu. Na rzecz teatru i rugby zaczęła ginąć tradycja samurajska. Techniki jiu-jitsu zaczęły ulegać modernizacjom, w wyniku których powstało m.in. judo, karate i aikido.

Jujutsu jednak nie wymarło. Cały czas miało swoich zwolenników, którzy uczyli się tej sztuki walki w szkołach. Mistrzowie urozmaicali i modernizowali niektóre techniki, odstępując od samurajskich, czasem nawet niebezpiecznych chwytów. Dzięki temu jiu-jitsu stało się przemyślanym połączeniem trzech sztuk: judo, karate i aikido. Stało się piękną dyscypliną sportową, która współcześnie uprawiana jest przez jej miłośników. Jiu-jitsu zyskało popularność nie tylko w Japonii, lecz na całym świecie.